4147 بازدید1395/4/20

تاریخچه و رسومات مراسم بله برون

تاریخچه و رسومات مراسم بله برون

بله برون مراسم رسمی است که پس از مراسم خواستگاری و قبل از نامزدی عروس و داماد برگزار می شود.

مهربرون(مهربران) يا خرج برون(خرج بران) يکي از مراسم قديمي و سنتي ازدواج در سرزمين ايران است اين مجلس يک مجلس مردانه است که در آن مهريه و شير بهاي عروس توسط خانواده هاي دو طرف (عروس و داماد) تعيين مي شود نوع زنانه همين مجلس را بله بران مي گويند.

معمولا اين مراسم مهم، بعد از جلسه خواستگاري و قبل از عقدکنان برگزار مي گردد مجلس بله بران بيشتر هنگام شب و با حضور بزرگان و ريش سفيدان دو خانواده دختر و پسر و  در خانه پدر دختر برگزار مي گردد هدف از اين مجلس، تعيين شرايط مادي و معنوي عروسي و ازدواج و پذيرفتن شروط خانواده عروس از طرف خانواده داماد است.

در بيشتر فرهنگهاي ايران زمين، رسم است در مراسم بله برون، که خانواده داماد هدايايي را براي عروس مي برند و او را نامزد يا نشان پسرشان مي کنند و به ميمنت و مبارکي اين پيوند، قند مي شکنند در خراسان يک حلقه انگشتر و در روستاهاي خراسان يک جفت کفش و گاهي يک دست لباس اضافه بر انگشتر و کفش به همراه مقداري نقل و نبات و قند و چاي و حنا و چند سکه نقره نيز به خانه عروس ميبرند در مراسم بله برون قند يا نبات را مي شکنند و نيمي از آن را به خانواده عروس و نيمي را خانواده داماد مي دهند هدايا و پيشکشهايي که در مراسم بله برون به خانه پدر عروس مي برند در فرهنگهاي مختلف ايران متفاوت است اما به طور کلي مي توان به: انگشتر نشان، چادر، پارچه يا لباس، کفش، نقل و نبات و قند و شيريني، گلاب و... اشاره کرد.

تمام قول و قرارهاي بله بران شفاهي است و اگر فردا روز کسي زير قولش زد، غير از شاکي شدن کار ديگري نمي توانيد بکنيد. بنابراين بهترين کار اين است که تمام قول و قرارها را سر عقد رسمي و محکم کنيد.

جواب هاي شما به سوال هاي خانواده مقابل، معيار تصميم گيري آن ها است. پس دروغ نگوييد «نمي توانم » راست خيلي بهتر از « مي توانم» خالي بندي است

مهريه مهم ترين مساله اي است که در شب بله بردان در باره اش حرف زده مي شود. قول الکي ندهيد اول به تعداد سکه ها فکر کنيد، و سپس قيمت آن ها را توي ذهن تان محاسبه کنيد يا يک ضرب و تقسيم مي شود فهميد که پيشنهاد خانواده عروس در باره مهريه در قد و قواره داماد هست يا نه. گول «کي داده کي گرفته» را نخوريد، به عندالمطالبه بودنش فکر کنيد!

تعداد مهمان هاي بله بران از خواستگاري بيشتر است ولي اين دليل نمي شود که برنامه را زيادي رسمي کنيد يک پذيرايي ساده شامل ميوه و شيريني و چاي، کافي است.
توي اين برنامه بچه نداريم. آنها را نگه داريد براي عقد و عروسي. بهتر هم است هي مدام توي دست و پا نيستند. شلوغ پلوغ هم نمي شود. همه چيز آرام تر و بي سر و صداتر برگزار خواهد شد.

رسم و رسوم چيز دست و پاگيري است. اما گاهي وقت ها هم نمي شود از کنارش به سادگي گذشت هر خانواده اي براي خودش آداب و رسومي دارد که شما مجبوريد آنها را رعايت کنيد. پس لابه لاي حرف هاي بله بران درباره رسومات هم حرف بزنيد خيلي از خانواده ها دوست دارند مراسم نامزدي، عقد و عروسي بلافاصله بعد از بله بران برگزار شود. اما بعضي ها طرفدار يک دوره نامزدي نسبتاً طولاني هستند. اين فقط يک نمونه بود درباره همه جرياناتي که از اين به بعد پيش رو داريد اين اتفاقات ممکن است بيفتد پس تا مي توانيد از رسم و رسومات بپرسيد.
نـظــرات (0 نظر) line
شماهم می توانید در این مورد نظر دهید