198 بازدید1398/2/3

نگرش اعتقادی و دینی در ازدواج

نگرش اعتقادی و دینی در ازدواج

یکی از معیارهای انتخاب همسر، نگرش به مسائل اعتقادی و دینی است. حال بیایید این معیار را بررسی کنیم. در تمام نقاط دنیا و در تمامی فرهنگ ها اعتقادات و ارزش هایی وجود دارد که افراد با آن ها بزرگ شده اند. ممکن است شما از اعتقاداتی که با آن رشد کرده اید فاصله زیادی گرفته باشید و یا کاملا مطابق آن ها عمل کنید، در هر صورت این اعتقادات پایه ای است برای برخی از رفتارها و حرکات شما و البته در بسیاری از موارد بد و خوب (کار درست و غلط) را در ذهن شما تعیین می کند.

این که مسلمان هستید، مسیحی یا یهودی و یا معتقد به بودا و یا حتی اگر آتئیست و بی خدا هستید تفاوتی ندارد در هر صورت با یک نگرش و تفکر اعتقادی همراه هستید. برای ازدواج به صِرف این که خانم یا آقایی از خانواده ای مذهبی است و یا ... اکتفا نکنید. سعی کنید در تمامی موارد سوال کنید، بپرسید که طرف مقابل به چه مسائلی اعتقاد دارد؟ مثلا آیا فریضه های دینش را به جا می آورد؟ آیا خدا را باور دارد؟ در این زمینه هر چه تشابه زوج بیشتر باشد، تفاهم و همدلی بیشتر است و این مسئله می تواند نوید آرامش بیشتر در زندگی مشترک را بدهد.

اما نکته ای که باید بدان توجه کنیم؛ اگر فرد مقابل ما در مسائل اعتقادی با ما تفاوت دارد چه کنیم؟ اگر این تفاوت ها از زمین تا آسمانست و اختلاف شدیدا فاحش است مثلا شما یک مسلمان دو آتشه هستید که نماز اول وقتتان ترک نمی شود و قرآن می خوانید و ... و در عین حال طرف مقابل هم یک آتئیست هست که به هیچ عنوان خدا را باور ندارد و کلمه خدا را یک توهم ذهنی می بیند (و یا مثال های به این شکل)، بهتر است بی خیال این ازدواج شوید. ولیکن در اغلب موارد اختلاف های مذهبی به این حد فاحش و عمیق نیستند به طور مثال خانمی مسلمان که  مقید به مسائل مذهبی است و نماز اول وقت می خواند و قرآن می خواند در کنار آقایی مسلمان که گاه گاهی نماز می خواند و یا برایش نوشیدن مشروبات الکلی مسئله ای نیست (البته که معتاد به الکل نیست و مدام مصرف نمی کند) و ...

اگر خوب دقت کنید می توانید مشکلات این زوج را در زندگی زناشویی درک کنید. در این موارد بهتر است پیش از ازدواج در مواردی که احیانا می توانند منجر به اختلاف شوند صحبت کنید، به طور مثال مصرف مشروبات، می توانند زوج با هم به تفاهم برسند که اگر احیانا آقا خواست مصرف کند، آن را در منزل استفاده نکند. به هر حال در تمامی مواردی که به زندگی مشترک مربوط است می توان به گفتگو پرداخت، البته که هر چه هم گفتگو انجام شود یقینا در زندگی مشترک با موارد جدیدی رو به رو می شوند که تا پیش از آن نمی دانستند که اختلاف عقیده داشته اند در این موارد نیز راه گفتگو باز است و بهتر است هر دو طرف تا حد امکان مصالحه کنند.

اما در ارتباط با مسئله اعتقادی بخش بسیار مهمی که وجود دارد و بعضا افراد تا پیش از ازدواج به آن فکر نمی کنند، چگونگی تربیت فرزند یا فرزندان است. حتی در بین زن و شوهرهایی که کاملا مسائل اعتقادی را از زندگی مشترک جدا کرده اند و در واقع به اعتقادات یکدیگر کاری ندارند (یا به قولی به اعتقادات یکدیگر احترام می گذارند)، تربیت فرزند اهمیت دارد. معمولا این بخش افراد را دچار بحران می سازد به همین خاطر توصیه من این است که پیش از ازدواج در رابطه با نحوه ای که می خواهید کودک خود را رشد دهید به نتیجه برسید، چرا که یکی از خطرناک ترین کارهای والدین در برابر کودکانشان دو گانگی است، یعنی این که یک والد حرفی می زند که دقیقا والدی دیگر آن را نقض می کند.

 

منبع: کانال تلگرامی روانشناسی علمی @psychologist_samane

 
نـظــرات (0 نظر) line
شماهم می توانید در این مورد نظر دهید