126 بازدید1397/10/20

خیانت در زندگی مشترک

خیانت در زندگی مشترک

دلایل خیانت

«دریگوتاس» و همکارانش دلایل خیانت را به پنج دسته تقسیم کردند: تمایل جنسی، رضایت عاطفی، زمینه اجتماعی، گرایش‌ها و هنجارها و انتقام یا خصومت. پژوهش‌های مربوط به مسائل تمایلات جنسی روی نیاز به تنوع جنسی و میزان بهره‌وری ممکن از زوج، به عنوان دلایل مرسوم برای خیانت، متمرکز شده‌اند. پژوهش‌های مربوط به رضایت عاطفی روی رضایت زناشویی تمرکز کرده‌اند. عوامل زمینه‌ای اجتماعی اغلب به میزان تحصیلات، شخصیت، فرصت، شیوه وابستگی، سطح درآمد و اشتغال، نژاد و فرهنگ مربوط بوده‌اند.

مرور متون نشان می‌دهد که پژوهش درباره نوع رویکرد به خیانت مشخص می‌کند، شرکای جنسی با رویکردهای جنسی لیبرال، با احتمال بیشتری درگیر خیانت می‌شوند. سرانجام، خیانت به عنوان انتقام، به طور سنتی دلیلی مرسوم برای عدم وفاداری بین زوج‌هاست.

 

عواقب خیانت

بعضی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که فقط درصد کمی از زوج‌هایی که تجربه خیانت دارند، می‌توانند رابطه‌شان را بعد از آن نجات دهند. همچنین همه ازدواج‌هایی که دچار خیانت می‌شوند، به طلاق منجر نمی‌شوند. اغلب پژوهش‌ها درباره عواقب خیانت، نتایجی منفی نشان می‌دهند؛ مانند: خشم، ازدست رفتن اعتماد، کاهش اعتمادبه‌نفس شخصی و جنسی، صدمه به عزت نفس، ترس از طرد و افزایش شدید توجیهات برای ترک زوج.

زوج‌هایی که به خاطر خیانت طلاق می‌گیرند، احساس افسردگی کمتری می‌کنند تا زوج‌هایی که به دلایل دیگر به ازدواج خود پایان می‌دهند. زوجی که خیانت کرده طلاق را آغاز کرده اما احتمال بیشتری وجود دارد که زوج وفادار دچار افسردگی شود. بخشیدن خیانت جنسی برای مردان سخت‌تر از خیانت عاطفی است و احتمال بیشتری وجود دارد که آن‌ها بعد از خیانت جنسی زوج رابطه را بر هم بزنند.

 

خیانت و درمان

از منظر بالینی، «اتکینز» و همکارانش در بررسی دریافتند که زوج‌های بی‌وفا در طول درمان بیشتر از زوج‌های وفادار علائم بهبود نشان می‌دهند؛ همچنین، آن‌ها نتیجه گرفتند که طرف خیانتکار بیشتر از طرف مقابل که درگیر خیانت نبوده تحت فشار است و هر دو پیشرفت‌های مشابهی در روند درمان دارند. در مقابل، «گوردون» و همکارانش چنین نتیجه گرفتند که طرفی که درگیر خیانت نبوده، در طول درمان بیشتر تحت فشار است و نیز در مقایسه با طرف درگیر در خیانت، بهره بیشتری از درمان می‌برد.

در پژوهش‌های اخیر درباره درمان و خیانت یک مطالعه موردی طراحی شد تا کارآمدی رویکرد قدم‌به‌قدم برمبنای بخشش در کمک به زوج‌هایی که مشغول بازیابی خود پس از خیانت هستند را بیابد. در این رویکرد اولین قدم در بهبود، مواجهه با تأثیر و نفوذ خیانت است. قدم دوم به معنا و چارچوب خیانت می‌پردازد و قدم سوم به زوج کمک میکند بعد از خیانت، به زندگی ادامه دهند. در پایان درمان، اغلب شرکت‌کننده‌ها سطح بالایی از بخشش در واکنش به خیانت داشتند. بسیاری از زوجها بعد از تجربه خیانت در رابطه‌شان، به سمت متعادل کردن رابطه پیش می‌روند.

 

بهاره زارع

 
نـظــرات (0 نظر) line
شماهم می توانید در این مورد نظر دهید