2145 بازدید1396/6/7

چطور درباره ی ناراحتی های خود با همسرمان صحبت کنیم؟

چطور درباره ی ناراحتی های خود با همسرمان صحبت کنیم؟

صمیمانه به حرف‌های همسرتان گوش کنید

به شکل غیر تدافعی و غیر رقابت جویانه از خودتان بپرسید همسرم روی چه مسئله‌ای در حرف‌های خود تاکید دارد. ⁣سعی کنید بعد از مدتی که از صحبت‌های همسر شما گذشت به او خلاصه‌ای از مطالبی که گفته را بیان کنید. با این کار همسر شما متوجه می‌شود که کاملاً به حرف‌های او گوش می‌کنید.

 

استفاده از فن معاوضه

وقتی که در حال بحث بر سر موضوعی هستید و یکی از شما آزرده یا عصبانی شد فرمان ایست می‌دهید و جای خود را به عنوان گوینده یا شنونده عوض می‌کنید و با این کار از تحمیل نقطه نظرهای خود دست بر می‌دارید.

 

استفاده از فن خلع سلاح

حقیقت دیدگاه همسرتان را که خالصانه با آن موافق هستید کشف و به طریقه‌ای خیرخواهانه آن را تصدیق کنید. با این کار موضوع اصلی که باعث ناراحتی شده است کشف می‌شود.

 

ناراحتی خود را آشکار کنید

دست از سرپوش گذاشتن روی ناراحتی خود بردارید تا زخم‌های هیجانی شما خودش را نشان بدهد. ⁣می‌توانید بگویید: «من واقعاً دارم اذیت می‌شوم»، «سردرد گرفتم»، «استرس دارم»، یا «از اوضاع پیش آمده می‌ترسم»

 

 اعلام آتش‌بس کنید

به طور صریح درخواست آتش‌بس کنید. می‌شود گفت:«می‌شود تمامش کنیم و بعداً با هم گفتگو کنیم، من الان واقعاً به این کار احتیاج دارم؟»

 

فضای گفتگو را عوض کنید

به دعوا ادامه بدهید اما شرایط آن را عوض کنید. برای مثال با لحنی آرام بگویید: «خوشحالم که درباره‌اش بحث می‌کنیم اما خواهش می‌کنم فریاد نزن.»

 

 اعتراف کنید که دعوا کردن بیهوده است

باید نظرتان را در این خصوص اعلام کنید که دعوا شما را به جایی نمی‌رساند. مثلاً بگویید: «این بی معنی است، درست نمی‌گویم؟ به هیچ‌جا نمی‌رسیم»

 

ازدید هم به موضوع نگاه کنید

تلاش کنید تا مشکلات را از دیدگاه دیگری ببینید مثلاً بگویید: «اجازه بده ببینم می‌توانم این مسأله را از نگاه تو ببینم.»

 

معذرت خواهی کنید

وقتی گیر این فکر می‌افتیم که «حق با من است، تو اشتباه می‌کنی» و آن را تکرار می‌کنیم، گفتن عبارت «ببخشید» خیلی سخت می‌شود. به جای پافشاری بر روی عقیده اشتباه خود می‌توانید بگویید:«من را ببخش. نمی‌خواستم آزارت بدهم»

 

عطیه رضایی؛ روان‌شناس بالینی
نـظــرات (0 نظر) line
شماهم می توانید در این مورد نظر دهید