2206 بازدید1396/2/4

با دخالت های خانواده همسرم چه کنم؟

با دخالت های خانواده همسرم چه کنم؟

دخالت خانواده همسر مسئله‌ای است که بسیاری از جوانان را آزار می‌دهد، اما اغلب این دخالت‌ها با رفتار مناسب از سوی دختر و پسر قابل حل است. نکته اول اینکه باید دید این دخالت‌ها از چه نوعی است، یعنی آیا دخالت‌ها در جهت داوطلب‌شدن برای کمک است یا مانع‌شدن بر سر راهتان. تعیین نوع دخالت سرنخ محکمی برای تعیین راهکارهای مناسب است. به هر ترتیب،‌ برای حل مشکلتان می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

    محدوده کمک آنها را مشخص کنید. بیراه نیست که والدین بعد از ازدواج فرزندشان، به‌خصوص در زمان نامزدی که هنوز در خانه آنها و تحت سرپرستی‌شان قرار دارد، برای کمک به حل مشکلات فرزندشان داوطلب می‌شوند و البته با این کارشان احساس استقلال نداشتن را به همسر فرزندشان که شما باشید انتقال می‌دهند. بنابراین، اگر آنها می‌خواهند به شما کمک کنند، با صراحت و البته با احترام به آنها بگویید که در چه زمینه‌هایی به کمک آنها نیاز و تمایل دارید که خودتان به صورت مستقل عمل کنید. این‌گونه هم راه برای کمک کردن به آنها باز گذاشته‌اید و هم حریم شخصی‌تان را حفظ کرده‌اید.

    احترام را فراموش نکنید. حتی زمانی که والدین همسرتان می‌خواهند با دخالت‌شان خلل و مانعی در کار شما ایجاد کنند، رفتار محترمانه را از یاد نبرید. احترام به آنها علاوه بر آنکه مسئله‌ای اخلاقی است و رابطه‌ شما را با نامزدتان به بهترین وجه شکل می‌دهد، می‌تواند موجب احترام متقابل از سوی آنها و دخالت‌ نکردن‌هایشان شود.

    صراحت را فراموش نکنید. برخی اوقات واقعاً والدین نامزدتان نمی‌دانند که در حال دخالت در زندگی شما هستند، به‌خصوص در مورد شما که هنوز نامزدتان در خانه والدینش سکونت دارد و بالطبع هر حرف و رفتاری می‌تواند به این روش توجیه شود که زندگی فرزندم است و دخالت نیست. شما و نامزدتان در یک جلسه دوستانه مشترک با والدین او با صراحت اما دوستانه و محترمانه به آنها بگویید که به نظرتان کدام‌یک از رفتارهایشان دخالت در زندگی‌تان است و شما و نامزدتان را آزار می‌دهد. ممکن است گاهی اوقات این صراحت‌ها در ابتدا موجب دلخوری کوچک طرف مقابل شود، اما در نهایت پیامدهای منفی بسیار کمتری نسبت به انجام ندادن این کار دارد.

    همسرتان مقصر نیست. باور کنید اگر دخالتی از سوی خانواده همسرتان رخ دهد، همسر شما بیش از خودتان از این موضوع رنج خواهد برد. بنابراین شما بر این ناراحتی اضافه نکنید. جملات اتهامی، سرزنشی و محکوم‌کننده تنها به فضای سرد بین شما و همسرتان خواهد افزود و شما را از هم دورتر خواهد کرد و هیچ نتیجه مثبتی دربر نخواهد داشت. بنابراین به‌جای دعوا با همسرتان، به راه‌حلی مشترک برای این موضوع بیندیشید که هم استقلال شما حفظ شود و هم والدین همسرتان از شماناراحت نشوند.

    به روان‌شناس یا مشاور خانواده مراجعه کنید. در صورتی که مسئله بسیار پیچیده است و با راه‌حل‌های ذکرشده امکان رسیدن به نتیجه مقبول وجود ندارد، به این معناست که مسئله یا از ابتدای ورود شما به خانواده همسرتان اوضاع غیرعادی و پیچیده بوده و یا اینکه در طول زمان این اتفاق رخ داده است. علت هرچه باشد مشاوره با روان‌شناس خانواده می‌تواند مؤثر واقع شود. در ابتدا لازم است که شما و همسرتان نزد روان‌شناس بروید و در صورت نیاز به مراجعه والدین همسرتان، به نرمی از آنها تقاضا کنید که نزد آن روان‌شناس بروند.

 

مهدی ملک‌محمد روان‌شناس
نـظــرات (0 نظر) line
شماهم می توانید در این مورد نظر دهید